Zdravotní kontraindikace tetování
Zdravotní kontraindikace tetování
Tetování je činnost, která porušuje integritu lidské kůže, proniká pod pokožku, způsobuje lehké krvácení a přímo do organizmu vpravuje cizorodé látky (barviva), které v určitých případech mohou způsobit i vážnější komplikace. Tetování lze provést pouze na absolutně zdravou pokožku bez jakýchkoliv chorobných příznaků. Je samozřejmé, že tetování nemohou podstoupit lidé, kteří trpí určitými nemocemi.
Cukrovka – Diabetes mellitus – obecně jej můžeme charakterizovat tak, že jde o zvýšenou koncentraci glukózy v krvi a ztráty cukru do moči. Vzhledem k vysoké koncentraci cukru v krvi probíhá hojení pokožky déle a tetování může způsobit nehojící se plísňová nebo hnisavá onemocnění. Pokud je tedy člověk těžkým diabetikem, tetování se nedoporučuje a je zbytečným rizikem.
Infekční onemocnění – tetování se nesmí provádět u osob trpících jakoukoliv infekční nemocí – virová hepatitída, AIDS ( z hlediska ochrany vlastního zdraví, ale i zdraví ostatních klientů, je třeba ke každému přistupovat tak jako by byl HIV pozitivní), onemocněním dýchacího traktu, různými virózami ale i banální rýmou.
Alergie – pokud je klient těžkým alergikem, trpící na exérmy či nesnášenlivostí různých kovů, které při styku z pokožkou mohou způsobovat potíže, není možné tetování provést z důvodu špatného hojení inkriminovaného místa.
Kožní onemocnění – pokud klient trpí jakoukoliv kožní nemocí (psoriáza, plísňové onemocnění aj.) není možné tetování provést. Tetovat je možno pouze pokožku zdravou bez zjevných příznaků jakéhokoliv onemocnění.
Keloidní jizvy – pokud má klient sklon k tvorbě keloidních jizev je lepší tetování neprovádět, protože výsledný efekt by nemusel být optimální.
Těhotenství – pokud máme zájem o tetování v těhotenství, šestinedělí či době kojení je třeba od tohoto upustit a počkat si na dobu alespoň 3 měsíce po ukončení kojení. Tetování představuje jek fyzickou tak psychickou zátěž a v této době obojí není vhodné.
Osoby pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek – každý člověk by k tetování měl přistupovat zodpovědně a alkohol či jiné drogy mohou způsobit zvýšenou krvácivost.
Nemoci krve – klienti s poruchami srážlivosti krve, či jinými nemocemi krve nemohou tetování podstoupit
Osoby psychicky labilní – tetování je částečně bolestivou záležitostí a je třeba zvážit, zvláště u osob citlivých na bolest, míru rizika. Dále osoby s jakoukoliv psychickou zátěží, či onemocněním, by si měli zákrok dobře rozmyslet.
Dárci krve – pokud jste dobrovolným dárcem krve, je třeba počítat s tím, že 1 rok po tetování (permanentní make-up, piercingu, endoskopii či laparoskopické operaci) je darování krve zakázáno.
Děti a nezletilci – tetování je možné až od 18 let, kdy je za sebe člověk právně zodpovědný. Do té doby je nutný souhlas rodičů. Je však lépe počkat do dovršení 18 let z důvodu psychické, fyzické a sociální vyzrálosti.