Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odstranění tetování


Odstranění tetování
Někdy se stane i to, že tetování nečiní jen radosti, ale i starosti a jeho majitel je díky němu nešťastný, má s ním osobní problémy a prostě a jednoduše ho nechce. Nebudeme tu nikoho soudit, zdali si obrázek pořídil jako mladickou nerozvážnost nebo ho k tomu vedla jiná, neuvážená myšlenka. Chybovat je lidské, ovšem některé chyby jsou bohužel fatální. Naštěstí se dnes hodně chyb dá napravit, za chyby se ale platí, to zná každý, takže počítejte s tím, že za chybu, jakou je nechtěné tetování, si pořádně zaplatíte. Avšak můžeme být rádi, že dnes takové metody existují. Není tomu tak dávno v naší historii, kdy se tetování používalo jako identifikace určitých skupin lidí, takže například židé museli podstoupit tetováž jako označení a číselný kód jim byl vytetován v koncentračním táboře.
 
Takové tetování pak nosili po válce po celý život, jako nepříjemnou a bolestivou vzpomínku. Co by dali za laser. My jsme na tom podstatně lépe a jména či symboly, které jsme prostě přestřelily a už je nechceme, můžeme dát pryč. Z pasti jménem pokažené či dále nežádoucí tetování vedou dvě hlavní cesty, záleží, jaké máte plány do budoucna. Podíváme se, jak na to, protože se vsadím, že velké procento z vás nosí nějakou tu mladickou nerozvážnost. Někdo se s ní naučí žít a má tak na paměti, že to byla jistá etapa života a bere to s úsměvem. Nosí to jako jistou vzpomínku. Pro ty další, kteří by se této zkušenosti přece jen rádi zbavili, tu máme několik řešení. Cover up, laser, dermabrasion a další alternativní metody.
Cover up: Cestou první, méně bolestivou a patrně i méně náročnou pro vaši peněženku, je překrytí, tedy takzvaný cover up. Překrývání je vcelku běžkou záležitostí a dnešní pokrok, skvělé a syté barvy  a šikovné ruce našich tatérů, dovedou se starým paskvilem zázraky. Každý z vás již určitě někdy užasl nad nějakým tím cover up-em v tatérově portfoliu. Tetování lze překrýt větším tetováním, barevným, lze jej celé zakrýt či jen předělat, zakomponovat do nového motivu, nebo jeho část zachovat a část předělat. Zde se meze nekladou a nejlépe vám pomůže sám tatér při konzultaci. Věřím, že tentokrát už to nebude krok vedle. Překrývačka je kompromis, se kterým se nechá poměrně dobře pracovat. Ovšem pamatujte na jedno, jestliže máte přes celou ruku tribalový ornament, vyvedený tlustou černou linkou, překrýt ji lze jen další černou linkou, ještě silnější. Na ulicích můžete potkat i jedince s celou černou paží. I to se může stát, když vás rukáv omrzí či motivy neodpovídají vašemu současnému pohledu na svět. Z velkého černého motivu bude tedy ještě větší. Platí, že čím menší a jemnější provedení, tím lépe se zakrývá. Velké a tmavé plochy už jsou pro tatéry oříškem. Stejně jako nezdařilá tetování, vypadaná a zjizvená, která je potřeba překrýt. Se zjizvenou kůží se pracuje velmi složitě. Vše je ale jen a pouze o kvalitách vašeho tatéra a možnostech, které vaše kůže a rozsah původní tetováže nabízí. Jestliže tedy nechcete čistou kůži a obrázek vám nevadí, jen by prostě potřeboval nějakou renovaci či proměnu, je pro vás předělávka ideální řešení. Do budoucna si myslím, že bude velký předělávkový boom, protože velké procento lidí podléhá trendům, které se mění a jejich tetováže tak budou zastaralé, nemoderní a tím pádem nežádoucí. A půjdou nemilosrdně na předělání. Avšak pozor na to, předělávat se jedno a též místo nedá do nekonečna.
Laser:  Cesta druhá, cesta složitá, bolestivá a stále ještě finančně náročná, je odstranění. Takzvaná detetováž je náročná záležitost i co se času týče, jedná se o pomalejší a bolestivější proceduru, než tetování, to mějte na paměti. Dalším rizikem je  to, že zůstanou jizvičky. Ale jak pokrok nezastavitelně mířil dopředu, na scénu se dostal laser, dnes metoda číslo jedna plastické a chirurgické medicíny. Laserová technologie ale také nepřinesla takový zázrak, že by detetováž byla příjemná a skvělá věc. Hlavně počítejte s cenou. Platí malé pravidlo, které zní zhruba tak, že každá koruna, která byla vámi investovaná do tetování, se rovná čtyři koruny za laserové odstranění. Takže tetování za tisíc korun odstraníte zhruba za tisícovky čtyři. Toto je pouze hrubý odhad, nikoliv zásada. Takže to finančně není nic moc příjemného. Laserové tetování vás tedy zbaví problému, ale udělá vám vítr v kapse. I zde platí pár pravidel, čím je tetování starší, bledší a porušenější, tím lépe si s ním laser poradí. Máte-li něco velmi starého, plastická chirurgie si s vámi snad 100% poradí. Počkáte li si ještě pár let, bude to lepší a lepší, protože technologie a medicína se nezadržitelně vyvíjí a zdokonalují.
A jak že to funguje? Používají se dva druhy laserů a dva postupy. Při menším zákroku si vás lékař vychutná a vy ucítíte pálení. U větších se provádí anestezie či se aplikuje lokální znecitlivující mast. Lasery se využívají erbiový a laser alexandritový. O použití rozhoduje klinika nebo vy sami a vaše peněženka. Erbiový je rychlý, se snadným použitím, ovšem výsledky nebývají stoprocentní a navíc v místě tetováže vzniká jizva. Zbavíte se sice tedy obrázku, který vám bije do očí, ale jizva také není nic moc pěkného. Jedná se o rychlou a levnější variantu. Druhá varianta je laser alexandritový, ten vám na kůže neudělá takovou paseku, ale budete muset docházet pravidelně, dlouhodobě a za to si také náležitě zaplatíte. Cesty jsou tedy opět dvě, levnější, rychlejší ale neúplná a s rizikem jizvy. Nebo zdlouhavá, efektivnější ale také dražší.
Princip odstranění je vlastně opačný princip tetování. Tam se barva dostávala vpichem dovnitř, nyní je nutné barvu, tedy pigmentové částečky, dostat ven. A to bez narušení kůže. To je nemožné, protože pigmentové částečky jsou moc velké na to, aby prošly vrstvami pokožky a dostaly se skrze ni ven. Laser má tedy tu funkci, že pigmentové částečky rozstřílí na menší. Jak se tomu děje i u laserových operací. Rozstřílené částečky na maličkaté částice pak tělo vyloučí, jelikož naše imunita tyto částečky bere jako cizí částice a dostane je z těla ven. Nejlépe odstranitelné jsou odstíny černé, šedé a tmavě modré, naopak nejhůře se pracuje s odstraněním zelené, žluté a červené. Po odstranění laserem se o místo pečuje stejně, jako při nové tetováži.
Dermabrasion: Dermabraze je chirurgická metoda k odstranění tetováže, která se dneska již moc nepoužívá. Jedná se o vybroušení pigmentu z kůže, funguje to vlastně stejně jako bruska. Přístrojem, kde je brusná jednotka ve formě malého kotouče, se rozbrušuje svrchní povrch kůže. Zákrok je to krvavý, nepěkný a bolestivý, ačkoliv se používá anestetikum. Na druhou stranu je to vcelku levné řešení. Bohužel se ale zbrousí i zdravá tkáň a v místě vzniká jizva, podobná spálenině. Ačkoliv je tato metoda nepříjemná, náročná na neustálé čištění vytékající krve a má nepraktické hojení, stále se díky nižší ceně najdou zájemci.
Excision: Metoda vyříznutí je jedna z těch, od kterých se stejně jako od dermabraze opouští a tak se do popředí hrne laser, aby byl jediným efektivním odstraňovačem starých anebo ne hodících se kérek. Tahle metoda není sranda, provádí se skalpelem a tetování se jednoduše vyřízne. Je vám tedy jasné, jak náročné by to bylo na celá záda. Vyříznutí skalpelem vám tedy plastický chirurg provede pouze na tetování, které je malých rozměrů a není v místě s tenkou a pružnou kůží, jako je například krk či slabiny. Metoda takového kalibru stále existuje, ale je dnes již téměř nepoužívaná, proto ji stejně jako dermabrazi uvádím jen jako okrajové řešení. Provádí se sice pod lokálním umrtvením, ale asi to není dvakrát úsměvné. Kérka se vyřízne, rána se zašije, eventuelně překryje kůží z jiného místa. Zní to vcelku dobře, ale kombinace skalpelu a jizev moc lidí asi neláká.
Krémy a korektory: V současné době přicházejí kosmetické firmy také s novinkou, jakou je kosmetický korektor na tetování, nebo také tattoo kyt, který se nanese na tetování podobně jako make up a měl by dokázat tetování zakrýt. Vhodný je tedy při příležitostech, kdy se vám prostě tetování nehodí ale natrvalo se ho rozhodně nechcete vzdát. Jedná se pouze o chvilkovou metodu. Jedním takovým přípravkem je například tetovací korektor od Kate Von D, který přináší síť Sephora. Jednou z levnějších, ale zdlouhavých metod jsou krémy, které jsou dostupné v dermatologických ordinacích a mají za účinek postupné blednutí pigmentu. Krémy se používají v rozmezí několika měsíců. Účinnost ale není stoprocentní a vždy je třeba se poradit s dermatologem a vyloučit případné alergie.
Tak, to máme asi v rychlosti vše, co se odstranění tetování týká. Jde to, ale jak vidíte, není to sranda. Tak tedy zlatá rada na závěr, přemýšlet, zvažovat a rozmýšlet…
tetování
Někdy se stane i to, že tetování nečiní jen radosti, ale i starosti a jeho majitel je díky němu nešťastný, má s ním osobní problémy a prostě a jednoduše ho nechce. Nebudeme tu nikoho soudit, zdali si obrázek pořídil jako mladickou nerozvážnost nebo ho k tomu vedla jiná, neuvážená myšlenka. Chybovat je lidské, ovšem některé chyby jsou bohužel fatální. Naštěstí se dnes hodně chyb dá napravit, za chyby se ale platí, to zná každý, takže počítejte s tím, že za chybu, jakou je nechtěné tetování, si pořádně zaplatíte. Avšak můžeme být rádi, že dnes takové metody existují. Není tomu tak dávno v naší historii, kdy se tetování používalo jako identifikace určitých skupin lidí, takže například židé museli podstoupit tetováž jako označení a číselný kód jim byl vytetován v koncentračním táboře.
 
Takové tetování pak nosili po válce po celý život, jako nepříjemnou a bolestivou vzpomínku. Co by dali za laser. My jsme na tom podstatně lépe a jména či symboly, které jsme prostě přestřelily a už je nechceme, můžeme dát pryč. Z pasti jménem pokažené či dále nežádoucí tetování vedou dvě hlavní cesty, záleží, jaké máte plány do budoucna. Podíváme se, jak na to, protože se vsadím, že velké procento z vás nosí nějakou tu mladickou nerozvážnost. Někdo se s ní naučí žít a má tak na paměti, že to byla jistá etapa života a bere to s úsměvem. Nosí to jako jistou vzpomínku. Pro ty další, kteří by se této zkušenosti přece jen rádi zbavili, tu máme několik řešení. Cover up, laser, dermabrasion a další alternativní metody.
Cover up: Cestou první, méně bolestivou a patrně i méně náročnou pro vaši peněženku, je překrytí, tedy takzvaný cover up. Překrývání je vcelku běžkou záležitostí a dnešní pokrok, skvělé a syté barvy  a šikovné ruce našich tatérů, dovedou se starým paskvilem zázraky. Každý z vás již určitě někdy užasl nad nějakým tím cover up-em v tatérově portfoliu. Tetování lze překrýt větším tetováním, barevným, lze jej celé zakrýt či jen předělat, zakomponovat do nového motivu, nebo jeho část zachovat a část předělat. Zde se meze nekladou a nejlépe vám pomůže sám tatér při konzultaci. Věřím, že tentokrát už to nebude krok vedle. Překrývačka je kompromis, se kterým se nechá poměrně dobře pracovat. Ovšem pamatujte na jedno, jestliže máte přes celou ruku tribalový ornament, vyvedený tlustou černou linkou, překrýt ji lze jen další černou linkou, ještě silnější. Na ulicích můžete potkat i jedince s celou černou paží. I to se může stát, když vás rukáv omrzí či motivy neodpovídají vašemu současnému pohledu na svět. Z velkého černého motivu bude tedy ještě větší. Platí, že čím menší a jemnější provedení, tím lépe se zakrývá. Velké a tmavé plochy už jsou pro tatéry oříškem. Stejně jako nezdařilá tetování, vypadaná a zjizvená, která je potřeba překrýt. Se zjizvenou kůží se pracuje velmi složitě. Vše je ale jen a pouze o kvalitách vašeho tatéra a možnostech, které vaše kůže a rozsah původní tetováže nabízí. Jestliže tedy nechcete čistou kůži a obrázek vám nevadí, jen by prostě potřeboval nějakou renovaci či proměnu, je pro vás předělávka ideální řešení. Do budoucna si myslím, že bude velký předělávkový boom, protože velké procento lidí podléhá trendům, které se mění a jejich tetováže tak budou zastaralé, nemoderní a tím pádem nežádoucí. A půjdou nemilosrdně na předělání. Avšak pozor na to, předělávat se jedno a též místo nedá do nekonečna.
Laser:  Cesta druhá, cesta složitá, bolestivá a stále ještě finančně náročná, je odstranění. Takzvaná detetováž je náročná záležitost i co se času týče, jedná se o pomalejší a bolestivější proceduru, než tetování, to mějte na paměti. Dalším rizikem je  to, že zůstanou jizvičky. Ale jak pokrok nezastavitelně mířil dopředu, na scénu se dostal laser, dnes metoda číslo jedna plastické a chirurgické medicíny. Laserová technologie ale také nepřinesla takový zázrak, že by detetováž byla příjemná a skvělá věc. Hlavně počítejte s cenou. Platí malé pravidlo, které zní zhruba tak, že každá koruna, která byla vámi investovaná do tetování, se rovná čtyři koruny za laserové odstranění. Takže tetování za tisíc korun odstraníte zhruba za tisícovky čtyři. Toto je pouze hrubý odhad, nikoliv zásada. Takže to finančně není nic moc příjemného. Laserové tetování vás tedy zbaví problému, ale udělá vám vítr v kapse. I zde platí pár pravidel, čím je tetování starší, bledší a porušenější, tím lépe si s ním laser poradí. Máte-li něco velmi starého, plastická chirurgie si s vámi snad 100% poradí. Počkáte li si ještě pár let, bude to lepší a lepší, protože technologie a medicína se nezadržitelně vyvíjí a zdokonalují.
A jak že to funguje? Používají se dva druhy laserů a dva postupy. Při menším zákroku si vás lékař vychutná a vy ucítíte pálení. U větších se provádí anestezie či se aplikuje lokální znecitlivující mast. Lasery se využívají erbiový a laser alexandritový. O použití rozhoduje klinika nebo vy sami a vaše peněženka. Erbiový je rychlý, se snadným použitím, ovšem výsledky nebývají stoprocentní a navíc v místě tetováže vzniká jizva. Zbavíte se sice tedy obrázku, který vám bije do očí, ale jizva také není nic moc pěkného. Jedná se o rychlou a levnější variantu. Druhá varianta je laser alexandritový, ten vám na kůže neudělá takovou paseku, ale budete muset docházet pravidelně, dlouhodobě a za to si také náležitě zaplatíte. Cesty jsou tedy opět dvě, levnější, rychlejší ale neúplná a s rizikem jizvy. Nebo zdlouhavá, efektivnější ale také dražší.
Princip odstranění je vlastně opačný princip tetování. Tam se barva dostávala vpichem dovnitř, nyní je nutné barvu, tedy pigmentové částečky, dostat ven. A to bez narušení kůže. To je nemožné, protože pigmentové částečky jsou moc velké na to, aby prošly vrstvami pokožky a dostaly se skrze ni ven. Laser má tedy tu funkci, že pigmentové částečky rozstřílí na menší. Jak se tomu děje i u laserových operací. Rozstřílené částečky na maličkaté částice pak tělo vyloučí, jelikož naše imunita tyto částečky bere jako cizí částice a dostane je z těla ven. Nejlépe odstranitelné jsou odstíny černé, šedé a tmavě modré, naopak nejhůře se pracuje s odstraněním zelené, žluté a červené. Po odstranění laserem se o místo pečuje stejně, jako při nové tetováži.
Dermabrasion: Dermabraze je chirurgická metoda k odstranění tetováže, která se dneska již moc nepoužívá. Jedná se o vybroušení pigmentu z kůže, funguje to vlastně stejně jako bruska. Přístrojem, kde je brusná jednotka ve formě malého kotouče, se rozbrušuje svrchní povrch kůže. Zákrok je to krvavý, nepěkný a bolestivý, ačkoliv se používá anestetikum. Na druhou stranu je to vcelku levné řešení. Bohužel se ale zbrousí i zdravá tkáň a v místě vzniká jizva, podobná spálenině. Ačkoliv je tato metoda nepříjemná, náročná na neustálé čištění vytékající krve a má nepraktické hojení, stále se díky nižší ceně najdou zájemci.
Excision: Metoda vyříznutí je jedna z těch, od kterých se stejně jako od dermabraze opouští a tak se do popředí hrne laser, aby byl jediným efektivním odstraňovačem starých anebo ne hodících se kérek. Tahle metoda není sranda, provádí se skalpelem a tetování se jednoduše vyřízne. Je vám tedy jasné, jak náročné by to bylo na celá záda. Vyříznutí skalpelem vám tedy plastický chirurg provede pouze na tetování, které je malých rozměrů a není v místě s tenkou a pružnou kůží, jako je například krk či slabiny. Metoda takového kalibru stále existuje, ale je dnes již téměř nepoužívaná, proto ji stejně jako dermabrazi uvádím jen jako okrajové řešení. Provádí se sice pod lokálním umrtvením, ale asi to není dvakrát úsměvné. Kérka se vyřízne, rána se zašije, eventuelně překryje kůží z jiného místa. Zní to vcelku dobře, ale kombinace skalpelu a jizev moc lidí asi neláká.
Krémy a korektory: V současné době přicházejí kosmetické firmy také s novinkou, jakou je kosmetický korektor na tetování, nebo také tattoo kyt, který se nanese na tetování podobně jako make up a měl by dokázat tetování zakrýt. Vhodný je tedy při příležitostech, kdy se vám prostě tetování nehodí ale natrvalo se ho rozhodně nechcete vzdát. Jedná se pouze o chvilkovou metodu. Jedním takovým přípravkem je například tetovací korektor od Kate Von D, který přináší síť Sephora. Jednou z levnějších, ale zdlouhavých metod jsou krémy, které jsou dostupné v dermatologických ordinacích a mají za účinek postupné blednutí pigmentu. Krémy se používají v rozmezí několika měsíců. Účinnost ale není stoprocentní a vždy je třeba se poradit s dermatologem a vyloučit případné alergie.
Tak, to máme asi v rychlosti vše, co se odstranění tetování týká. Jde to, ale jak vidíte, není to sranda. Tak tedy zlatá rada na závěr, přemýšlet, zvažovat a rozmýšlet…